Korábban próbáltam odafigyelni az életvitelemre, figyelni a sportra, a mozgásra. Ez kisebb-nagyobb sikereket hozott, de ha összességében nézzük, akkor mégse. Talán azért, mert a helyes életmódnak a mozgás csak egy része. A túlsúly, a gyenge hát, a különféle betegségek jelezték, hogy nincs minden rendben. Így jutottunk el Szilvivel, a feleségemmel Elekre.
Az Eleki Életmódközpontban hallottam először az egészség 8 alap pilléréről. Keresztényként fontos megvizsgálnunk az életmódunkra tett javaslatokat a Biblia alapján, hiszen az Úr a mi elrendelt utunk, Ő a mi életünk, amit Vele élhetünk. Sokan mondanak sokfélét. Minden nap együnk meg egy bizonyos ételt, igyunk meg bizonyos mennyiségű vizet, étkezzünk 5x 6x vagy csak 2x, kövessünk bizonyos diétát, fürödjünk rendszeresen hideg vízben, mozogjunk legalább napi x órát ... sorolhatnánk a legkülönfélébb tanácsokat. Néhányan a légzést vagy éppen az alvást hangsúlyozzák. Mindez nem is lenne rossz, csak néha szöges ellentétben állnak a tanácsok egymással. Keresztényként mit fogadjunk meg és mit nem? Vajon mennyire felelnek meg a különféle módszerek Isten Igéjének? Számomra meglepő volt a felismerés amire jutottam, de kérlek vizsgáld meg te is a Biblia fényében az összes gondolatot.
Abból kiindulhatunk, hogy bizonyára van terve az életünkre nézve annak az Istennek, aki megteremtett majd megváltott minket, aki azt szeretné, hogy az életünket immár Neki éljük.
ApCsel 17:26-28 "És az egész emberi nemzetséget egy vérből teremtette, hogy lakozzanak a földnek egész színén, meghatározván eleve rendelt idejöket és lakásuknak határait; 27 Hogy keressék az Urat, ha talán kitapogathatnák őt és megtalálhatnák, jóllehet bizony nincs messze egyikőnktől sem: 28 Mert ő benne élünk, mozgunk és vagyunk; miképpen a költőitek közül is mondották némelyek: Mert az ő nemzetsége is vagyunk."
Amit az Úr mondott a bűnbe esés után az éden kertjében, biztosan nem sokan gondoljuk úgy, hogy életmód, életviteli tanácsok voltak. Nekem ilyenek jutnak az eszembe, hogy átkozott legyen a föld miattad, hogy tövist és bográcskórót teremjen nekünk, hogy fáradtságos munkával éljünk ... stb.
Gondolnánk-e, hogy ezek tanácsok voltak az életmódunkra? Én inkább egyfajta "következménynek" avagy tetteink büntetésének gondoltam korábban. Az ember nem teljesítette Isten parancsát, ezért megbüntette, megnehezítette az életét. Aztán az ember majd rájön, hogy rosszat tett, Istenhez fordul, akkor Ő majd megbocsájt, megáldja és megkönnyíti az életét. Ha bárki is hasonlóan gondolja mint én gondoltam, akkor már megéri írásba foglalni a gondolatokat. Ugyanis ez a "gyereknevelős" elmélet véleményem szerint nagyon távol van Istentől, távol van az igazságtól!
ISTENNEL VALÓ KAPCSOLATUNK
Ha a helyes, követendő keresztény életmódot keressük, akkor azt hiszem ez a legfontosabb életmód tanács! Isten teremtményeként alapszükségletünk, hogy kapcsolatban legyünk Vele. Isten így alkotott meg minket, a saját képére teremtett. Persze le lehet élni az életünket a Vele való kapcsolat nélkül is, de akkor az űr mindig ott marad a lelkünkben. Isten Ádámmal napi kapcsolatban volt. Azt olvashatjuk, hogy hűvös alkonyatkor a kertben járt és kereste az embert.
1 Mózes 3:8 "És meghallák az Úr Isten szavát, aki hűvös alkonyatkor a kertben jár vala; ..."
Amikor kiküldte az embert az éden kertjéből, Ő akkor is várta a teremtményeit, hogy keressék Őt és Vele járjanak. Kapcsolatban volt Énokh-al és Noéval is. Ha valaki segítségül hívta az Ő nevét, kereste Őt őszintén, teljes szívéből, akkor Isten nem utasította el a kapcsolatot.
1 Mózes 4:26 "Séthnek is született fia, és nevezé annak nevét Énósnak. Akkor kezdték segítségül hívni az Úrnak nevét."
1 Mózes 5:23-24 "És lőn Énókh egész életének ideje háromszáz hatvanöt esztendő. 24 És mivel Énókh Istennel járt vala; eltűnék, mert Isten magához vevé."
1 Mózes 6:9 "Noénak pedig ez a története: Noé igaz, tökéletes férfiú vala a vele egykorúak között. Istennel jár vala Noé."
Ezekből a versekből láthatjuk, hogy attól még, hogy nem az édenben éltek, hanem az édenen kívül, attól még szoros kapcsolatban lehetett bárki a Teremtőjével. Az más kérdés, hogy az emberek többsége, mondjuk inkább túlnyomó többsége nem kereste Őt.
1 Mózes 6:5 "És látá az Úr, hogy megsokasult az ember gonoszsága a földön, és hogy szíve gondolatának minden alkotása szüntelen csak gonosz."
Régen is megvolt a lehetőség Istennel járni és ugyanígy van ez napjainkban is.
Jakab 4:8 "Közeledjetek az Istenhez, és közeledni fog hozzátok. Tisztítsátok meg kezeiteket, ti bűnösök, és szenteljétek meg szíveiteket ti kétszívűek."
Divatos dolog manapság a Kék Zónákat tanulmányozni. Miért élnek a világ 5 helyén 100 évnél is tovább az emberek? Több közös dolgot is találtak azok, akik szerettek volna választ kapni a kérdésre. De nagyon érdekes az egyik. Mégpedig az idősek kapcsolatai ezekben a zónákban. Az kijelenthető, hogy nagyon aktív kapcsolatokkal rendelkeznek vagy a több generációs családjukban vagy a többi idős emberrel. Aktív közösségi életet élnek, akár 100 éves korukban is. Nem jellemző rájuk, mint a nyugati életvitelre, hogy az idősekre nincs szükség és magukra maradnak. Az elidegenedés, a magány, a kapcsolatok hiánya hihetetlen sok bajt szül és kézzel foghatóan lerövidíti az ember életét. Mikor egy idős ember elmagányosodik és nem érzi magát fontosnak, értékesnek, nem érzi, hogy feladata, elhívása van az életében, akkor az mindennél rosszabb. Ezekben a zónákban látható, hogy a közösségnek, a kapcsolatoknak milyen nagy szerepe van.
Maga a kapcsolat az életünk egyik alap pillére, hiszen Isten a maga képére teremtette az embert, és beléje ültette a kapcsolat utáni vágyat. Láthatjuk, hogy a közösség, a kapcsolat már önmagában sokat jelent, de a teremtmény igazából a Teremtőjével lesz teljes!
A Bibliában minden időben Isten magához fogadta azt, aki szívből kereste Őt. Még ha rossz dolgokat is tett, akkor is megbocsátott neki, ha az ember őszintén megbánta, megvallotta. Hiszem azt, hogy Ádámtól is azért kérdezett Isten két olyan dolgot, amire egyébként tudta a választ, hogy hátha megvallja a bűnét. Ő hű és igaz, megbocsátott volna. Az alábbi verset olvasva felmerül a kérdés. Pont Ádámnak ne bocsátott volna meg?
1 János 1:9 "Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz, hogy megbocsássa bűneinket és megtisztítson minket minden hamisságtól."
A Teremtővel való kapcsolatunk az első és legfontosabb az életmód tanácsok közül. Az a találkozás, az a kapcsolat, amit Ádám tapasztalt meg a hűvös alkonyatok alkalmával, amikor az Úr Istennel járt. Az a kapcsolat ami Énokhnak és Noénak is megvolt. Még ha emberi kapcsolatainknak híjával is vagyunk, megélhetjük a Teremtővel való személyes kapcsolatunkat, szerethetjük Őt és gyönyörködhetünk Benne.
5 Mózes 30:20 "Hogy szeressed az Urat, a te Istenedet, és hogy hallgass az ő szavára, és ragaszkodjál hozzá; mert ő a te életed és a te életednek hosszúsága ..."
Péld 3:1-2 "Fiam! az én tanításomról el ne felejtkezzél, és az én parancsolatimat megőrizze a te elméd; 2 Mert napoknak hosszú voltát, és sok esztendős életet, és békességet hoznak néked bőven."
Zsolt. 1:1-3 "Boldog ember az, aki nem jár gonoszok tanácsán, bűnösök útján meg nem áll, és csúfolódók székében nem ül; 2 Hanem az Úr törvényében van gyönyörűsége, és az ő törvényéről gondolkodik éjjel és nappal. 3 És olyan lesz, mint a folyóvizek mellé ültetett fa, amely idejekorán megadja gyümölcsét, és levele nem hervad el; és minden munkájában jó szerencsés lészen."
Végül pedig a Teremtővel való kapcsolatunkhoz tartozik az is, hogy legyünk készek és várjuk az Ő visszajövetelét. Mert bizony ezt megígérte.
2Péter 3:3-4;9-10 "Tudván először azt, hogy az utolsó időben csúfolkodók támadnak, akik saját kívánságaik szerint járnak, 4 És ezt mondják: Hol van az ő eljövetelének ígérete? Mert amióta az atyák elhunytak, minden azonképpen marad a teremtés kezdetétől fogva ... 9 Nem késik el az ígérettel az Úr, mint némelyek késedelemnek tartják; hanem hosszan tűr érettünk, nem akarván, hogy némelyek elvesszenek, hanem hogy mindenki megtérésre jusson. 10 Az Úr napja pedig úgy jő majd el, mint éjjeli tolvaj, amikor az egek ropogva elmúlnak, az elemek pedig megégve felbomlanak, és a föld és a rajta lévő dolgok is megégnek."
ÉTKEZÉS
Kezdetben, amikor Isten megteremtette az embert megáldotta őt és elmondta, hogy milyen táplálékot tervezett az embernek.
1 Móz. 1:29 “ És monda Isten: Ímé néktek adok minden maghozó füvet az egész föld színén, és minden fát, amelyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül.”
Nézzük meg mit mondott Isten Ádámnak a bűneset után, de még az édenből való kiküldésük előtt.
1 Mózes 3:17-19 "Az embernek pedig monda: Mivelhogy hallgattál a te feleséged szavára, és ettél arról a fáról, amelyről azt parancsoltam, hogy ne egyél arról: Átkozott legyen a föld te miattad, fáradságos munkával élj belőle életednek minden napjaiban. 18 Töviset és bogácskórót teremjen tenéked; s egyed a mezőnek fűvét. 19 Orcád verítékével egyed a te kenyeredet, míglen visszatérsz a földbe, mert abból vétettél: mert por vagy te s ismét porrá leszesz."
Sok életmód tanácsadó az étkezést és mozgást helyezi előtérbe és nagyon sok verzió kering a köztudatban ezekkel kapcsolatban. A bibliában viszont elolvashatjuk Isten tanácsait. Ezek az Ő eredeti tanácsai, melyek az édenben hangzottak el. A mai jóléti társadalom híján van a megfelelő mennyiségű és minőségű étrendnek és a megfelelő mennyiségű és minőségű mozgásnak.
Isten itt egy teljes értékű növényi étrendet írt elő az embernek, a korábban meghatározott étrendet kiegészítette a mezőnek füvével. A mezőnek füve a zöldeket vagyis a zöldségeket jelenti. A tudósok szerint ezek az élelmiszerek tele vannak rostokkal, vitaminokkal és különféle antioxidánsokkal, amik gyógyító hatással vannak az emberre nézve. Talán a bűneset után olyan változás történt az emberben, ami ezt szükségessé tette. Az ember tehát növényi étrendre lett tervezve!
Később láthatjuk, hogy egészen az özönvízig nem ettek az emberek húst. Isten csak utána engedte meg azt, az ember teremtése után kb. 1658-ban. Szigorú szabály szerint engedte meg a hús evését, aztán pedig még tovább szabályozta. Az ApCsel. 15: szerint ezek pedig ma is érvényben vannak! A Hús nélkül című tanulmány ezt részletesen kifejti. Míg a hús evésére rengeteg szabályt hozott Isten az állatok védelme és a Teremtő tisztelete miatt, addig a növények evésére nem nagyon találunk előírásokat, korlátozásokat.
MOZGÁS
Az étrend meghatározása mellett Isten másik tanácsa az emberre nézve a mozgással volt kapcsolatos, azaz a napi fáradtságos munkával. Konkrétan olyan munka, amihez az orcánk verítéke párosul, mégpedig heti 6x. Ez a szervezetet megdolgoztató, olyan munka, amit a mai ember különösen kerülni szokott. Gépekkel, kényelmi eszközökkel kerüljük a fáradtságot és az orcánk verítékét (viccesen mondva néha még a wc-re is kocsival megyünk) és megpróbáljuk pluszban beiktatni a sportot, a mozgást. Ez persze nem mindig sikerül, mint ahogy nekem sem és hátfájással, mindenféle nyűggel küszködünk. Milyen fontos tanácsa volt ez a mi Istenünknek!
Ne vezessen meg minket az alábbi vers, mert a Timótheusnak írt levélben a test gyakorlását az üdvösség tekintetében taglalja. Hát persze! Az üdvösség tekintetében semmi haszna nincs a sportnak, a fizikai fittségnek, de hát ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy ez az egészségünkre nézve is így van!
1 Tim.4:8 "Mert a test gyakorlásának kevés haszna van; de a kegyesség mindenre hasznos, meglévén benne a jelenvaló és a jövő életnek ígérete."
Az előbbi tehát az üdvösség, az alábbi pedig az egészség szempontjából hasznos tanács.
1 Mózes 3:17-19 "Az embernek pedig monda: ... fáradságos munkával élj belőle életednek minden napjaiban. ... Orcád verítékével egyed a te kenyeredet ..."
Mennyit mozogjunk? E versek szerint heti 6x, és annyit, hogy az orcánk "verítékezzen" vagyis megizzadjunk. Azért 6x, mert a Isten is megpihent a 7. napon. Mennyire konkrét az Isten Igéje!
Ezek voltak azok a legfontosabb tanácsok, melyek már az édenben ki lettek mondva. Étkezzünk megfelelően és mozogjunk annyit, amennyi szükséges a testünknek. Isten itt nem megnehezíteni akarta az életünket, nem büntetni akart a fáradtságos munka ígéretével, hanem tudta mi kell nekünk ahhoz, hogy a legegészségesebben éljünk. Nem tudom sikerül-e átadnom azt, amit erről gondolok, de Isten annyira szeret minket, biztosan a szíve szakadt meg, hogy ki kellett küldenie a kertből Ádámékat. Szerintem annyira örült volna, ha megvallották volna bűneiket és elismerték volna, hogy hibáztak. Igazából nem a bűnük miatt kellett szerintem kimenniük az édenből, hanem az Élet fája miatt. Bűnösen szakítani az örök élet fájáról a legrosszabb forgatókönyv lett volna az embernek. Az élet fája minket a mennyben vár, de már megigazulva, helyreállítva.
Jelenések 22:1-5 "És megmutatá nékem az élet vizének tiszta folyóját, amely ragyogó vala, mint a kristály, az Istennek és a Báránynak királyiszékéből jővén ki 2 Az ő utcájának közepén. És a folyóvízen innen és túl életnek fája vala, mely tizenkét gyümölcsöt terem vala, minden hónapban meghozván gyümölcsét; és levelei a pogányok gyógyítására valók. 3 És semmi elátkozott nem lesz többé; és az Istennek és a Báránynak királyiszéke benne lesz; és ő szolgái szolgálnak néki; 4 És látják az ő orcáját; és az ő neve homlokukon lesz. 5 És ott éjszaka nem lesz; és nem lesz szükségök szövétnekre és napvilágra; mert az Úr Isten világosítja meg őket, és országolnak örökkön örökké."
A Teremtőnk a teremtéssel való kapcsolatunkat is a részünkké tette. Ez pedig eléggé összetett, mint ahogy látni fogjuk több életmód tanácsot tartalmaz. Azt is láthatjuk, hogy míg az előző két tanácsot külön kihangsúlyozta Isten, ezeket viszont nem mondta Ádáméknak. Azért nem mondta, mert pl. a természettel, az állatokkal és a többi emberrel vagyis a családjukkal való kapcsolatukat ki sem tudták volna kerülni.
A teremtésbe beletartoznak a természet mellett Istennek a teremtményei is vagyis az állatok és az embertársaink. Maga a teremtés tehát egy tágabb fogalom, mint csupán a természet. Nézzük külön.
TERMÉSZET
A természettel való kapcsolatunk az eredeti tervtől igencsak eltér a mai korban. Sok esetben a fiatalok csak tankönyvből és internetről ismernek jó néhány természettel kapcsolatos dolgot, állatokat, növényeket. Ha pedig magára az állattartásra és föld művelésére gondolunk, akkor erről még kevesebb tudásu(n)k van.
Sokan életükben nem látták élőben azt, amit tanultak az iskolában. Persze a tanárok igyekeznek szemléltetni azt amit tanítanak, elviszik a gyermekeket botanikus kertekbe, a természetbe, vidékre, de azt hiszem elmondhatjuk egészen más amikor ott él valaki és csinálja, mint amikor csak látja. A felnövő nemzedék állattartással leginkább csak a házikedvencek oldaláról találkozik. Nagyvárosokban élünk, ahol nincs is szükség erre, nincs szükség haszonállatokra, nincs szükség földművelésre, hiszen mindennel el vagyunk látva.
Egyébként mit nyerünk a természettől? Mit jelent az, hogy így alkotott meg minket az Isten, hogy szükségünk van a természettel való kapcsolatra?
Az orvosok azt mondják, hogy a szerveztünknek létfontosságú vitaminok, mind megtalálhatóak a növényi táplálkozásban. Kivéve kettőt. Ez pedig a D vitamin és a B12 vitamin. Mit üzen ez nekünk? Miben található meg ez a két vitamin? Honnan juthatunk ezekhez hozzá? A természetből.
A D vitamint a mi szervezetünk elő tudja állítani, mindössze napfény szükséges hozzá. Azt mondják minimum 15 percet szükséges napfényben lennünk egy nap és a szerveztünk megoldja a D vitamin kérdést. Max annyit említenek, hogy a téli napokon amikor sötétben megyünk munkába és sötétben jövünk haza, akkor vegyünk magunkhoz D vitamint kiegészítő formában. Tavasszal, nyáron és ősszel erre nincs szükség, csak a természettel kell kapcsolatban lennünk.
A B12 vitamin pedig élő vizekben található meg, mikroorganizmusok állítják elő. A mai kor embere viszont ásványvizet és csapvizet iszik, ezeket kezelik, tisztítják. Annak, aki a patak vizéből, forrásokból és ásott kutakból iszik, nincs rá szüksége, de a nagyvárosokban ezt nem tudjuk megoldani. Hozzá tartozik, hogy az állatoknak is létfontosságú a B12 vitamin, de már ők sem patakokból, forrásokból, kutakból és pocsolyákból isznak. Akkor hogy lehet, hogy mégis rendelkeznek ezzel a B12-vel? Úgy, hogy a nagyüzemekben táplálékkiegészítő formájában adják nekik. Tehát, aki növényi étrendre tér át, annak ebből következően javasolt a B12 vitamin pótlása táplálék kiegészítő formájában. Mire mutat ez? Mit érthetünk meg ebből? Azt, hogy Isten eredeti terve szerint ez is megoldott volt a természetben. Az elődeinknek ilyen vitamin pótlásra nem volt szükségük. Ez az emberek környezetszennyező életmódja miatt lett szükséges. Az már más kérdés, hogy sokan egyáltalán nem isznak vizet vagy csak keveset. Üdítőket, alkoholt, teát, kávét ... iszunk, melyek nem az eredeti terv szerint valók.
A harmadik dolog a friss levegő. Ezt is a természet által adja nekünk Isten. A mai korban, amikor klímákat szerelünk a lakásunkba, klímát az autónkba és még a munkahelyünkön is az van, elgondolkodtató, hogy jutunk-e elegendő friss levegőhöz. Mivel a városi élet nagy fokú szennyezést eredményez, ezért fontos megemlíteni ezt, mint az egészséges életmód egyik alappillérét. Életmód tanácsadók hangsúlyozzák is, hogy járjunk rendszeresen a természetbe, persze nemcsak a friss levegő miatt, hanem a nyugalom a megnyugvás miatt is. Mi keresztények persze Jézusban keressük a megnyugvásunkat, de ez más kérdés. Az bizonyos, hogy a modern embernek szüksége van a természetre, a friss, tiszta levegőre.
Negyedik dolog a pihenés. A szervezetünknek elemi szükséglete az alvás és a pihenés. Maga az éjszakák és nappalok váltakozása és hosszúsága is az ember élet ritmusához lett teremtve. Vagy mondhatjuk, hogy az ember lett ahhoz teremtve? Manapság, amikor kitolhatjuk a nappal hosszát a villany felkapcsolásával, számítógépezéssel, a tv nézésével ... fontos megemlíteni a pihenést, mint az egészséges életvitel újabb alappillérét. Az ember ebben a felgyorsult világban, egyik munkájából megy a másikba, egyik szórakozásból a másikba. Sokszor a kényelem utáni vágyunk, a korszerű technológia egyre több program betöltésére ösztönöz és az ember sokszor nem tud megállni. Tele zsúfoljuk a napjainkat, hetünket és túl hajszoljuk magunkat. Elődeinknek erre nem kellett felhívni a figyelmet, mert akkor nem volt villany, TV, internet ... stb.
NAPFÉNY, VÍZ, FRISS LEVEGŐ és PIHENÉS, négy olyan összetevő és egyben tanács, ami a természettel való kapcsolatunkról szól. Azt láttatja meg, hogy Isten eredeti terve mennyire csodálatos! Ő úgy alkotott meg minket, hogy ha kapcsolódunk a természethez, akkor jól lesz dolgunk, ha pedig elszakítjuk magunkat attól, akkor valami gond lesz. Gondoljunk csak a számunkra nélkülözhetetlen D és B12 vitaminra, de a szennyezett levegő és rendszeres kialvatlanság is súlyos gondokhoz vezet. Itt persze nem egy-egy alkalomról beszélünk, hanem hosszú évek, évtizedek vezetnek oda, hogy egy-egy összetevő hiánya megbetegít minket. A helytelen életmód hosszú idő alatt végzi el a romboló hatását, szervezetünk védelmi mechanizmusainak tönkretételét.
Persze nem tudunk már visszamenni az időben, nem tudunk már visszamenni a vidéki életformához. Megváltozott az élet, de ha látjuk Isten eredeti tervét, akkor oda tudunk figyelni ezekre és nem sodornak minket a hullámok az életünk tengerén. Nem fordul majd elő, hogy úgy telnek el évek, évtizedek, hogy egy-egy dologra nem fordítunk figyelmet.
Menjünk a természetbe a lehető legtöbbet, lehetőleg csak vizet vagy főleg azt igyunk, pótoljuk a B12 vitamint ha növényi táplálkozást folytatunk, valamint aludjunk eleget és fordítsunk időt a pihenésre. Ezek Isten szerinti, az édenben ki nem mondott tanácsok.
Istennek ezt nem kellett elmondania Ádáméknak, mert ők ki sem tudták kerülni a természetet, hiszen abba teremtette bele őket. Kicsit talán furcsa is lett volna ha megemlíti ezt az Úr Isten. De később, mikor Egyiptomból visszajött a népe, akkor bizony szükségét látta elmondani, hogy a pihenés milyen fontos. Mégpedig a Szombatnap formájában. Mint ahogy Ő is megpihent a 7. napon, nekünk is szükségünk van erre, emellett ezzel tiszteljük is Őt, azzal, hogy mi is így cselekszünk és megszenteljük a hét egyik napját.
TEREMTMÉNYEK
Az ÁLLATOKKAL és EMBERTÁRSAINKKAL való kapcsolatunk is része az Isten szerinti életmódunknak. Isten nem kevesebbet kér tőlünk, mint, hogy tiszteljük Őt és az Ő teremtését! Tiszteljük a természetet és Isten minden teremtményét! Tudjuk elhelyezni magunkat Isten világában!
AZ ÁLLATOK
Manapság húsevő társadalmakká alakulnak át a nemzetek. Kiszámolták hogy egy évben több állatot ölnek le a nagyüzemek, mint ahány ember valaha is élt a földön. Ez a 100 milliárd feletti szám sokkoló lenne még akkor is, ha csak a fele lenne igaz. Nagyra becsüljük a házi kedvenceinket és közben nem törődünk a millió, bocsánat milliárd számra leölt állattal, hogy az emberek húst ehessenek. Erről a Hús nélkül tanulmányban és a Számít, hogy mit eszel című filmben ki-ki többet is informálódhat. Abban a tanulmányban látható az Istennek az állatokkal való kapcsolata. Úgy gondolom Isten szeretné, ha mi is hasonlóan állnánk a teremtményeihez, mint ahogyan Ő.
Mindenesetre jó ha tudjuk, mennyire tiszteletben tartja az állatokat. Elég csak elolvasni a 104-es zsoltárt és elmélkedni Isten és az állatok közötti kapcsolatról.
Zsolt .104:10-14 "Aki elbocsátja a forrásokat a völgyekbe, hogy folydogáljanak a hegyek között; 11 Megitassák a mezőnek minden állatát; a vadszamarak is megoltsák szomjúságukat. 12 Mellettök lakoznak az égnek madarai, az ágak közül hangicsálnak. 13 Aki megöntözi a hegyeket az ő palotájából; a te munkáidnak gyümölcséből megelégíttetik a föld. 14 Aki füvet sarjaszt a barmoknak és növényeket az embereknek hasznára, hogy eledelt vegyenek a földből"
Zsolt 104:24-31 "Mily számtalanok a te műveid, Uram! Mindazokat bölcsen alkottad meg, és betelt a föld a te gazdagságoddal. 25 Ez a nagy és széles tenger! Itt vannak benne a megszámlálhatatlan csúszók; apró állatok nagyokkal együtt. 26 Amott gályák járnak s cethal, amelyet azért formáltál, hogy játszadozzék benne. 27 Mindazok te reád néznek, hogy megadjad eledelüket alkalmas időben. 28 Adsz nékik és ők takarnak; megnyitod kezedet, és megtelnek a te jóvoltoddal. 29 Elfordítod orcádat, megháborodnak; elveszed a lelköket, kimulnak és porrá lesznek újra. 30 Kibocsátod a te lelkedet, megújulnak, és újjá teszed a földnek színét. 31 Legyen az Úrnak dicsőség örökké; örvendezzen az Úr az ő teremtményeiben"
Az lenne az ember egyik fő dolga, hogy eltanuljuk Istentől ezeket. Mi tudunk örvendezni a teremtményeiben ahogyan Ő a 31-es vers szerint?
Milyen szövetséget ismerünk? Talán Istennek az emberrel való szövetsége jut eszünkbe először. Ott van Noéval, Ábrahámmal vagy éppen az Izraellel kötött szövetsége. Ott van az ó és új szövetség, de gondolom nem sokan emlékszünk Istennek az állatokkal való szövetségére.
1 Móz 9:9-13 "Én pedig ímé szövetséget szerzek ti veletek és a ti magvatokkal ti utánnatok. 10 És minden élő állattal, mely veletek van: madárral, barommal, minden mezei vaddal, mely veletek van; mindattól kezdve ami a bárkából kijött, a földnek minden vadjáig. 11 Szövetséget kötök ti veletek, hogy soha ezután el nem vész özönvíz miatt minden test; és soha sem lesz többé özönvíz a földnek elvesztésére. 12 És monda az Isten: Ez a jele a szövetségnek, melyet én örök időkre szerzek közöttem és ti köztetek, és minden élő állat között, mely ti veletek van: 13 Az én ívemet helyeztetem a felhőkbe, s ez lesz jele a szövetségnek közöttem és a föld között. "
Isten úgy teremtette meg az első emberpárt, hogy műveljék a földet, amelyből a táplálékukat nyerik növények formájában és állatokkal foglalkozzanak, amelyek segítőik abban. Azok adják az erejüket, a gyapjúikat, a kimúló állatok pedig pl. a bőrüket ... Ez volt az eredeti terv.
Ez viszont megváltozott, manapság az ember a gépeket tette segítőivé és az állatokat pedig a táplálékává. Az embernek szánt táplálékot pedig az állatok táplálékaivá, az embertársát pedig sok esetben kihasználás tárgyává, hogy egy olyan kényelmet valósíthasson meg, amit Isten sohasem szeretett volna a számára. Ezek persze merész gondolatok, nem is feltétlen elfogadásra szánom, hanem csak elgondolkodásra.
Még egy vers az állatokkal való bánásmódunkról, ezen érdemes elgondolkodni. Láthatjuk, hogy ezt az állatok felé tanúsított irgalmat, Isten összekötötte a hosszú élettel.
5Mózes 22:6-7 "Ha madárfészek akad elédbe az úton valamely fán vagy a földön, madárfiakkal vagy tojásokkal, és az anya rajta ül a fiakon vagy a tojásokon: meg ne fogd az anyát a fiakkal egyben; 7 Hanem bizony bocsásd el az anyát, és a fiakat fogd el magadnak, hogy jól legyen dolgod, és hosszú ideig élj."
AZ EMBEREK
Az emberekkel való viszonyunkról, az embertársainkkal való együttélésről különösen sokat beszél a Biblia. Isten szerint akkor bánunk a többi emberrel jól, ha nem magunknak élünk, hanem engedjük Istent élni bennünk. Mert annyira szeretett minket, hogy önmagát adta értünk. Ő szeretné, hogy mindennap szánjuk oda az életünket Neki.
Milyen tömör és sokatmondó a következő vers azzal kapcsolatban, hogy hogyan bánjunk az emberekkel?
Luk. 6:31 "És amint akarjátok, hogy az emberek veletek cselekedjenek, ti is akképpen cselekedjetek azokkal."
Éljünk becsületesen, tisztán, feddhetetlenül! Soha ne csapjuk be embertársunkat, soha ne károsítsuk meg! Ezt mondja a következő vers. Látható, hogy összeköti ezt Isten azzal, hogy hosszú ideig élhessünk ezen a földön.
5Mózes 25:15 "Teljes és igaz fontod legyen néked; teljes és igaz éfád legyen néked; hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ád néked."
Mennyire fontos ez, ha belegondolunk. Amennyiben egészségesen étkezünk, sokat mozgunk, minden ilyen világi életmód tanácsot betartunk, de ezt nem vesszük komolyan akkor mire számíthatunk?
Nekünk Isten szeretetét kell képviselni, hirdetni az emberek felé. Az embertársainkkal való kapcsolatunk nagy hatással van az életünkre nézve. A szüleinkkel való kapcsolatunktól pl. ugyanúgy függ az életünk hossza, mint attól ahogy Őt szeretjük. Ezt maga Isten mondja.
2 Mózes 20:12 "Tiszteld atyádat és anyádat, hogy hosszú ideig élj azon a földön, amelyet az Úr a te Istened ád te néked."
Az alábbi híres idézet alapján kiki átgondolhatja az életét, életmódját. Azt, hogy a szeretet vezérelje minden tettét. Ez is mennyire fontos életmódbeli tanács!
1 Kor 13:1-3 "Ha képes vagyok emberek vagy angyalok nyelvén beszélni, de isteni szeretet nincs bennem, olyan leszek, mint egy zajos cintányér, vagy egy zörgő cimbalom. 2 Ha megkaptam a prófétálás ajándékát, ha ismerek minden titkos igazságot, ha minden tudás a birtokomban is van, ha olyan erős hitem van, hogy hegyeket is elmozdítok vele, de nincs bennem isteni szeretet, semmi vagyok! 3 Ha minden vagyonomat elosztom a szegények között, ha a testemet feláldozom, hogy tűzben égjen el, de isteni szeretet nincs bennem, semmit nem érek el vele." EFO - Egyszerű fordítás
A Bibliában rengeteg történet, példázat mutatja be nekünk az emberek közötti helyes kapcsolatot. Hosszú ideig lehetne sorolni ezeket, de összefoglalva mindent az Istennek a szeretete köt össze. Isten az emberektől azt várja, azt kéri, hogy szeressék egymást az Ő szeretetével. Tiszteljük egymást, becsüljük egymást, legyünk valódiak és képviseljük Őt az igazságában és szeretetében. Legyünk könyörületesek, méltányosak, irgalmasak és legyen bennünk részvét és együttérzés a másik ember iránt.
Ez lenne az Isten szerinti életmód? Ki-ki járjon ennek utána. Ami még hozzá tartozik, hogy mindez egyensúly nélkül nem tud működni, ill. meg tud borulni. Ha túlzásba visszük az egyik részét, a másikat meg elhanyagoljuk, akkor az nem jó a számunkra. A pihenést, az evést, a napozást, a mozgást ... sorolhatnánk mi mindent vihetünk túlzásba. Még az állatok szeretetét és Isten szolgálatát is túlzásba lehet vinni! Pl. úgy, hogy közben elhanyagoljuk a családunkat, az egészségünket stb.
Fontos mindegyik irányelv, de egyiket sem vihetjük túlzásba. A MÉRTÉKLETESSÉG segít nekünk az egyensúlyban, amire Isten hív.
Pálnak Timótheushoz írt leveleiben és Titushoz írt levelében többször is ír erről a "titkos összetevőről".
Titus 2:11-13 "Mert megjelent az Isten idvezítő kegyelme minden embernek, 12 Amely arra tanít minket, hogy megtagadván a hitetlenséget és a világi kivánságokat, mértékletesen, igazán és szentül éljünk a jelenvaló világon: 13 Várván ama boldog reménységet és a nagy Istennek és megtartó Jézus Krisztusunknak dicsősége megjelenését"
Végezetre, talán nem is az a kérdés, hogy az emberek mire akarnak téged rávenni, milyen életmód tanácsokat akarnak neked adni, hanem az, hogy mi az Isten akarata az életedre nézve.
A jó Isten áldjon meg téged!
Rm. 12:1-2 "Kérlek azért titeket atyámfiai az Istennek irgalmasságára, hogy szánjátok oda a ti testeiteket élő, szent és Istennek kedves áldozatul, mint a ti okos tiszteleteteket. 2 És ne szabjátok magatokat e világhoz, hanem változzatok el a ti elméteknek megújulása által, hogy megvizsgáljátok, mi az Istennek jó, kedves és tökéletes akarata."
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A 10 életmódbeli tanács a Biblia szerint:
A Teremtővel való kapcsolatunk
Istennel való kapcsolatunk
Az Életvitelünk
Táplálkozás
Mozgás
A Teremtéssel való kapcsolatunk
Természettel
Napfény
Víz
Levegő
Pihenés
Teremtményekkel
Állatok
Embertársaink
Ami pedig mindent összeköt és az egyensúlyt adja
Mértékletesség